Tegoroczne dożynki gminne odbyły się w niedzielę, 26 sierpnia przed Amfiteatrem przy Urzędzie Gminy w Osieku Małym. Uroczystości rozpoczął przemarsz korowodu dożynkowego oraz polowa msza święta sprawowana przez prefekta z Parafii w Osieku Wielkim ks. Tobiasza Winnickiego a homilie wygłosił prefekt z Parafii w Dębach Szlacheckich ks. Bogdan Teodorczyk.

Korowód dożynkowy prowadziła orkiestra dęta OSP w Dębach Szlacheckich oraz liczne poczty sztandarowe jednostek OSP z terenu gminy. Starostowie tegorocznych dożynek – p. Anna Smolarek i p. Grzegorz Świątek wręczyli chleb wójtowi gminy, panu Markowi Górczewskiemu, który podziękował rolnikom za ich trud oraz wraz z innymi samorządowcami częstował chlebem zgromadzonych uczestników dożynek.
W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy pierwsze miejsce przypadło sołectwu Osiek Mały, a drugie – sołectwu Łuczywno.
O godzinie 17.00 wystartowała część artystyczna. Uczniowie Szkoły Podstawowej
w Łuczywnie przygotowali kilka ciekawostek na temat dożynek. Włączyli publiczność
w quiz, pytając między innymi o to, od kiedy Pan Marek Górczewski pełni funkcję wójta oraz na ile sołectw podzielona jest administracyjnie gmina. Wymienienie 23 sołectw wcale nie okazało się dla uczestników dożynek łatwym zadaniem. Ważną częścią quizu były pytania dotyczące chleba – symbolu dożynek. Ubrani w tradycyjne ludowe stroje uczniowie podziękowali rolnikom za ogrom ich pracy i za to, że nie brakuje chleba na polskich stołach. Najmłodsi uczniowie szkoły wyrecytowali wiersz Władysława Bełzy „Abecadło o chlebie” oraz złożyli na ręce Gospodarza dożynek chleb wypieczony z tegorocznych zbóż. Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości uczniowie zaprosili do wspólnego zaśpiewania piosenki „Kocham Cię, Polsko!”.Odgadywanie tytułów utworów z polskiej biesiady, zagranych przez jednego z uczniów ze Szkoły Podstawowej w Łuczywnie, podkreśliło ludowy, powiązany z zabawą charakter dożynek.
Następnie na scenie pojawiła się grupa z Lidzkiego Państwowego Muzycznego Kolledżu w Lidzie na Białorusi. Na scenie wystąpiły także lokalne zespoły artystyczne: Zespół Ludowy „Osieczanki” oraz Zespół GAMA z Witowa.
Wśród pozostałych atrakcji znalazły się dmuchane zamki dla dzieci oraz mała gastronomia – bezpłatna grochówka, kiełbaska i kaszanka.
Zwieńczeniem imprezy była gala disco polo, na której wystąpiły zespoły INESS, BOYFRIEND oraz LOVERBOY. O 22.30 zaprezentowano kolejną atrakcję – pokaz sztucznych ogni. Do godz. 1.00 zabawę taneczną prowadził zespół Casyno.
Wydarzenie przyciągnęło tłumy, nie tylko mieszkańców gminy Osiek Mały.