życzenia
Święto NIepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczmy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej. Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.


Uroczyste obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez delegacje na cmentarzu parafialnym w Dębach Szlacheckich. W ten sposób uczciliśmy pamięć nauczyciela Jana Galewskiego zamordowanego w czasie II wojny światowej oraz przy odnowionej tablicy pamiątkowej Antoniego i Bronisława Korczaka Łuszczewskich. Antoni Łuszczewski był w czasie I Wojny Światowej oficerem Legionów Polskich. Zmarł 17 grudnia 1918r już w wolnej Polsce. Bronisław Korczak Łuszczewski ułan II Brygady Legionów Polskich zgłosił się ochotniczo w 1914r do oddziałów organizowanych przez Piłsudskiego. Został przydzielony do II Brygady Legionów Polskich. Służył w 2 szwadronie ułanów. Poległ w dniu 13 czerwca 1915r w czasie szarży pod Rokitną. 15 czerwca 1915 r wraz z pozostałymi 14 poległymi bezpośrednio w czasie ataku żołnierzami z drugiego szwadronu, został uroczyście pochowany na cmentarzu w Rarańczy. W lutym 1923r zwłoki ułanów ekshumowano i uroczyście przewieziono na Cmentarz Rakowicki w Krakowie. 26 lutego odbył się uroczysty pogrzeb na którym w imieniu Piłsudskiego generał Stanisław Szeptycki udekorował trumny ułanów przyznanymi im pośmiertnie odznaczeniami. Bronisław Łuszczewski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti.
Następnie przy Urzędzie Gminy został odegrany hymn Polski przez Orkiestrę Dętą z Osieka Wielkiego. Wójt Gminy Marek Górczewski i Przewodniczący Rady Gminy Ireneusz Wiśniewski odsłonili obelisk upamiętniający 100 rocznicę odzyskania Niepodległości, który poświęcił ks. Wojciech Szczepankiewicz proboszcz z parafii w Dębach Szlacheckich. Delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową upamiętniającą poległych i pomordowanych mieszkańców gminy Osiek Mały oraz przy obelisku . Mieszkańcy naszej gminy oraz poczty sztandarowe wystawione przez ochotnicze straże pożarne udały się na cmentarz w Osieku Wielkim, gdzie zostały złożone kwiaty na grobie lotnika porucznika Edmunda Góreckiego z 34 eskadry rozpoznawczej działającej w czasie kampanii wrześniowej na Rzecz Armii a następnie na mszę św. za ojczyznę celebrowaną przez ks. Proboszcza z Osieka Wielkiego Eugeniusza Pasternaka i ks. Proboszcza z Dębów Szlacheckich Wojciecha Szczepankiewicza , która została odprawiona w kościele Parafialnym w Osieku Wielkim. Oprawę muzyczną podczas mszy świętej zapewniła Orkiestra Dęta z Osieka Wielkiego pod kierownictwem Adama Kołodziejczaka. Po mszy św. wszyscy przeszli do sali widowiskowej w remizie w Osieku Wielkim, aby wziąć udział w akademii przygotowanej przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Osieku Wielkim, którzy zaprezentowali swój program artystyczny - montaż słowno – muzyczny „ Do niepodległości” będący ciekawą refleksją na temat niepodległości, patriotyzmu i symboli narodowych. Uroczysty charakter akademii wyeksponowany został przez wystrój sali remizy, galowe stroje uczniów oraz własnoręcznie wykonane biało – czerwone kotyliony.
W czasie akademii prelekcję na temat tradycji niepodległościowych na terenie Gminy Osiek Mały wygłosił historyk dr Krzysztof Witkowski.
W akademii tej wzięły udział zespoły ludowe: „Osieczanki” z Osieka Wielkiego, zespół śpiewaczo – muzyczny „Gama” z Witowa oraz Orkiestra Dęta z Osieka Wielkiego, które swymi występami uświetniły tę piękną patriotyczną uroczystość jaką jest Narodowe Święto Niepodległości.

 


Obraz na stronie ceidg.jpgObraz na stronie mapa_gminy.jpgObraz na stronie urzad-pracy.jpgObraz na stronie biblioteka.jpg